Tüdőfű, indás ínfű, árvacsalán, japán kövérke rendelés
Félárnyékos, árnyékos területek talajtakaró díszei
Sokak számára nehézséget okoz, hogy a kert árnyékosabb, szűrt fényű, cserjékkel, fákkal takart részére milyen növényeket ültethet. Gyakran láthatjuk, hogy a gyep ezeken a területeken mohás lesz, elsatnyul, jobbára gyomos, vagy növényekkel nem takart fedetlen területek alakulnak ki. Szerencsére sok magas díszértékkel bíró növény kedveli ezeket a környezeti tulajdonságokat és ezeken a területeken sem kell lemondani a változatos, gazdag növényvilágú kert látványáról. A fényszegény körülmények mellett viszont oda kell figyelni a megfelelő vízellátottságra, mert a magasabb fák cserjék gyakran elszívják a környezetükből a vizet, és a megfelelő talajtakarás mellett is szükséges lehet a vízpótlás.
Tüdőfű (Pulmonaria)
A tüdőfű több fajtája Magyarországon is őshonos. A tüdőfű jellegzetes ezüstös színű levéldísze mellett tölcsér alakú fehér, rózsaszín, lila virágai adják legfőbb díszítőértékét. Jó néhány változatának levele pettyekkel tarkított, magasságuk 40 cm. Eredeti élőhelyét tekintve, erdőkben, erdőszéleken díszlik, ebből kifolyólag az erősen tűző napot nem viseli el. A tüdőfű a rendelkezésre álló árnyas területet szépen kihasználja, gyöktörzsével igen jól terjed, így természetes hatást keltő kertekbe, ágyásszegélynek egyaránt alkalmazható. Olyan árnyékos, fényszegény helyeken remekel, ahol a legtöbb évelő csak senyvedne. Érdemesebb olyan virágokkal társítani, amelyek nyáron szépen díszítenek (árnyékliliom, tollbuga), mikor a tüdőfű kevésbé feltűnő.
Japán kövérke (Pachysandra terminális)
A japán kövérke legfeljebb 30 cm magas rizómákkal terjedő, évelő, örökzöld. Kifejezetten jól érzik magukat fák, cserjék árnyékában és terjedő habitusuknak köszönhetően szépen kihasználják a rendelkezésre álló teret, csodaszép zöld szőnyeget alkotva. A japán kövérke tavasszal fényeszöld levelei között megjelennek apró fehér virágai, virágzása 1-2 hónapig is eltarthat. Szereti a savasabb kémhatású talajt, terjed, de nem intenzíven, így nem kell tartanunk a túlburjánzástól, könnyen kordában tartható.
Foltos árvacsalán (Lamium) fajták
A foltos árvacsalán rendkívül hasznos és igen látványos talajtakaró azokon a területeken, ahol kevés a fény és az igényesebb árnyékkedvelők sem szeretnek. A túlöntözéstől óvni kell a foltos árvacsalánt, de a tápanyagszegény környezetet jól tolerálja. Ajakos virágai lehetnek rózsaszínek, fehérek, de fűrészelt szélű ezüstös, vagy fajától függően sárgás foltos levelei is szépen díszlenek. A foltos árvacsalán magassága ritkán haladja meg a 20 cm-t, igen jól terjed, természetes hatást keltő kertekbe is kiváló választás. Gyomelnyomó tulajdonsága miatt is hasznos, akár nagyobb területek fedésére is alkalmas, ha túlságosan elterjedne tartsuk kordában. Télen sem húzódik vissza, így remek kiegészítő azokban a kertrészekben, melyek a téli időszakban kevésbé látványosak.
Lágyszőrű palástfű (Alchemilla mollis)
A lágyszőrű palástfű csodálatos díszítőértékkel bír legyezőszerű, karéjos levelein a hajnali harmatcseppek gyöngyszerű hatást keltő látványa. Remek árnyékkedvelő és akár a 60 cm-es magasságot is elérő évelő. Virágai sárgászöld színűek, nyár elején nyílnak. A növény félgömb alakú párnákat alkot, remekül illik a magasabb évelők előterébe, de tavak, csobogók környezetébe is ültethetjük, mivel jól bírja a nedves talajt is. Igen erőteljesen növekszik, így talajtakarásra is alkalmas, természetes hatást keltő kertekbe szintén jól illenek virágcsoportjai.
Indás ínfű (Ajuga reptans)
Az indás ínfű árnyékos területek kiváló talajtakaró növénye. Levélrózsákat alkotva gyorsan terjed, kihasználja a rendelkezésre álló területet. Levelei időnként bordó színt öltenek, egyes fajtáji foltos levelűek. Az indás ínfű virágfüzérei a tavaszi időszak igen kedvelt, megkapó látványt nyújtó lila, rózsaszín díszei, értékes méhlegelő. Talajban nem válogat, a szárazságot is tűri, de nyirkos környezetben jobban fejlődik, tópartra, csobogók mellé is kiváló választás.
A félárnyékos, árnyékos területek növényeinek gondozása
A legtöbb árnyékkedvelő talajtakaró növény viszonylag könnyen gondozható. Általánosságban igaz, hogy talajban kevésbé válogatósak, az öntözést meghálálják, a talajtakarást legtöbbször az árnyékot adó növények lehulló levelei biztosítják is számukra, persze meghálálják, ha kezdetben takarjuk talajukat, különösen, míg teljesen birtokba nem veszik területüket. Tőosztással remekül szaporíthatóak, elnyílt virágait érdemes eltávolítanunk. Tél végén elszáradt, elsárgult leveleitől tisztítsuk meg növényeinket.
Jellemző növénybetegségek
Kártevői közül az árnyékos területek okán csigarágással számolnunk kell, természetes úton védekezzünk ellenük. Lisztharmatra lehetnek fogékonyak nagy szárazság esetén a növények, öntözzünk, lehetőleg csepegtető öntözéssel. A túlzott napfény árthat a leveleknek, gondoskodjunk árnyékról, a pangó vizet kerüljük, keverjük a földbe homokot, ha az nagyon kötött lenne.
Félárnyékos, árnyékos területek talajtakaró kínálatunk
Kertészetünk folyamatosan bővülő kínálattal igyekszik az árnyékkedvelő, félárnyékos környezetet igénylő évelők sokaságát, változékonyságát, sokoldalúságát bemutatni. Az általános leíráson túl a fajtaleírásoknál az adott növény legjellegzetesebb tulajdonságait kiemelve rövid leírásokkal, fényképekkel igyekszünk bemutatni a kertészetünkben kapható növényeket. A virágokat jó szívvel ajánljuk árnyékos fekvésű teraszrészek esetén balkonládákba, kőedényekbe ültetve, de fák, cserjék árnyékába telepítve egyaránt.