Termékeink
bugatölcsér- Penstemon digitális "Dark Towers"…
Meglehetősen magas termetű a szárazságot igen jól toleráló nyáron virágzó évelő növény.

szakállas bugatölcsér- Penstemon barbatus var.…
Csodaszép virágával díszítő mérsékelten szárazságtűrő, akár félárnyékban is szépen fejlődő évelő növény.

bugás lángvirág- Phlox paniculata "Flame Red"
Napos, félárnyékos területek párás környezetet igénylő (kerti tavak, csobogók, patakok) piros virágú dísznövénye.

Bugás lángvirág, szakállas bugatölcsér
Bugás lángvirág (Phlox paniculata) és szakállas bugatölcsér (Penstemon barbatus) fajták
A kertünk napos, félárnyékos részében feltűnő szépségű virágokkal találkozhatunk a nyár folyamán, ha e két növényfaját választjuk. Napos helyen mindkét növény szépen díszlik, de mérsékleten szárazságtűrőek és bizony a jó vízelvezetésű talajt kedvelik. Különösen a bugatölcsér nehezen tolerálja a pangó vizet, kúszó gyöktörzsei érzékenyek a túl vizes környezetre.
A tápanyag utánpótlás, mint a legtöbb virágzó növénynél, itt sem elhanyagolható, de túlzásba vinni nem szabad, ez esetben is a bugatölcsér az érzékenyebb a túlzott tápanyagbevitelre. Ha szerves komposztot szórunk a növények köré, illetve falevelekkel, ágdarálékokkal takarjuk a talajt némi tápanyagot is biztosítunk számukra a téli védelem mellett. A lángvirág viszont a szárazságra érzékenyebb, ha tűző napra tesszük locsoljuk, ha száraz körülötte a talaj, a párás környezetet sem veti meg, így cseppet sem bánja, ha nem áll egész nap a tűző napon.
Lángvirág
Eredetileg Észak-Amerikából származó feltűnő szépségű illatos késő nyári virágcsodák. A lángvirágok bugavirágzata nagyon sokféle virágszínben elterjedt, nagyon gyakoriak a kétszínű, sziromváltozatok is. Szépségük leginkább alacsonyabb növények között érvényesül. Keskeny lándzsa alakú levelei átellenben állnak a virágszárakon, a növény magassága általában 60-90 cm, de léteznek jóval magasabb 120-140 cm-es lángvirág fajták is. A lángvirág virágzása július végétől szeptemberig tart. A lángvirág tekintettel több fajtája igen harsány virágszínére és látványos megjelenésére inkább pasztellszínű, visszafogottabb megjelenésű, akár levelükkel díszítő kísérőnövényeket igényel.
Bugatölcsér
Észak-Amerikából származó félörökzöld középmagas-magas virágzó évelők. Levelei keskenyek, a növény kúszó gyöktörzsével terjed. Látványos bugavirágzata harang alakú rózsaszín, lila, korallpiros virágokból áll. Alkalmas vágott virágnak, virágait júniustól szeptemberig hozza. A szakállas bugatölcsér mellett találkozhatunk mirigyes bugatölcsérrel vagy piros bugatölcsérrel is a kertészetekben. Mindhárom faj hasonló igényű, virágszíneikben, magasságukban térnek el leginkább egymástól.
A lángvirág és a bugatölcsér gondozása, szaporítása
A megfelelő tápanyag utánpótlás fontos, de túlzásba esni nem szabad, mert a bugatölcsér felnyurgul. A pangó vizet egyik növény sem szereti. A lángvirágot pedig nem baj, ha alacsonyabb évelők szomszédságába ültetjük, nemcsak a virágfelhői érvényesülnek jobban, de a szél is jobban jár így a levelei között, megelőzve az esetleges betegségeket. Általánosan elmondható, hogy magas növényekről van szó, így érdemes támasztékról gondoskodnunk, különösen a magasabb, 70 cm magasságot meghaladó fajtáknál. Virágfejük is meglehetősen nagy, így szeles, de főként csapadékos időjárási viszonyok között megdőlhetnek.
Célszerű fémből, bambusznádakból már a tavasz folyamán egy a talajtól kb. 50 cm magasan lévő rácsot, hálót kialakítani, melyen a növény virágai átnőnek és így remek támasztékot kapnak. Az elnyílt virágokat rendszeresen vágjuk vissza, így szépen megnyújthatjuk az amúgy sem rövid virágzási idényt. A lángvirág esetén ősszel, tavasszal tőosztással szaporíthatjuk a növényeket, sőt, ha a néhány éves töveknél a virágzás intenzitása alábbhagy mindenképpen osszuk is szét a töveket.
Válasszuk szét a földből kiemelt növényeket és humuszos, komposztos talajba ültessük. Takarjuk a növények tövét komposzttal, falevéllel télre, sok számunkra hasznos rovar teleltetését segítjük és növényeinket is óvjuk a nagyobb hidegektől, sőt értékes tápanyaghoz is juttatjuk őket, ha tavaszra lebomlanak a tövek köré terített falevelek, elhalt növényi részek. A bugatölcsért szaporíthatjuk magvetéssel vagy dugványozással egyaránt.
Gyakori növénybetegségek
A bugatölcsér és a lángvirág nyirkos környezetben, pangó vízben nem érzi jól magát, a kártevők, kórokozók könnyebben megtámadhatják. A bugatölcsér esetén nagy ellenfél a szártőrothadás, gomba okozza, elejét kell vennünk, javítsuk a talaj vízelvezetését. A lángvirágnál a lisztharmat a legnagyobb ellenség, itt is a környezetet kell megfelelően kiválasztani, jól szellőző helyet válasszunk és pótoljuk a nedvességet a talajba, a szárazságot nem szereti. Ha a virágait nem vágtuk le előző évben, ezt mindenképpen tegyük meg a tavasszal. Ha öntözzük a növényt, a talajt locsoljuk, ne a leveleket.
Szakállas bugatölcsér, lángvirág kínálatunk
Kertészetünk folyamatosan bővülő kínálattal igyekszik a kerti évelők sokaságát, változékonyságát, sokoldalúságát bemutatni. Az általános leíráson túl a fajtaleírásoknál az adott növény legjellegzetesebb tulajdonságait kiemelve rövid leírásokkal, fényképekkel igyekszünk bemutatni a kertészetünkben kapható növényeket. A lángvirágokat, bugatölcsér féléket ajánljuk virágágyásokba, előkertekbe, tájképi kertekbe, vidéki hangulatú kertekbe egyaránt.