Termékeink
Varjúháj félék (Sedumok, Telephiumok)
A varjúhájfélék igen népes családot alkotnak, a magasabb termetű fajoktól a párnás bokrúakon át egészen a törpe fajtákig számos változatuk ismert. A gazdagon virágzó, igen tág tűrőképességű varjúhájfélék szinte az egész világon elterjedtek. Pozsgás növények, vastag húsos leveleikben sok vizet raktároznak, így közös tulajdonságuk, hogy remek szárazságtűrők. Szeretik a napos, világos helyeket, félárnyékban még nevelhetők, de árnyékos helyen megnyúlnak, megritkulnak.
Mivel a forró levegőt is jól bírják sziklafalak, kőfalak, valamint, vékony termőrétegű talajra is telepíthetőek. Balkonládák, teraszok dísze is lehet, ha megfelelő virágokkal társítjuk egy egész éven át tartó látványos kombinációt varázsolhatunk a teraszunkra. Alacsonyabb fajtáik kiváló gyeppótlók is lehetnek, különösen a szárazabb területeken. A pillangók, méhek, illetve egyéb rovarok előszeretettel látogatják tavasztól őszig tartó virágzásuk alatt. Kiválóan illik méhlegelőkbe, illetve rovar és madárbarát kertekbe, teraszokra egyaránt.
Magas varjúhájfajok (Telephiumok)
A varjúhájféléken belül külön csoportot alkotnak, 30-60 cm magas látványos virágernyővel díszítő évelők. Virágzásuk a nyár második felétől, ősztől kezdődik és a fagyokig is eltarthat. Érdemes az elnyílt virágokat megtartani, a téli időszakban a dér lepte levelek, elnyílt virágernyők megkapó látványt nyújtanak. Néhány fajta levele színes, vannak kékes levelű, illetve világosabb levelű fajták is. Érdemes a virágzási idő, illetve levélszín, virágszín alapján válogatni a növényeket, ha azt szeretnénk, hogy virágágyásunk, sziklakertünk mindig a legszebb formáját nyújtsa.
Alacsonyabb, illetve törpe növésű fajok (Sedumok)
Az alacsonyabb termetű varjúháj fajták döntően nyáron virágoznak, virágszínüket tekintve a sárgától a fehéren át a rózsaszínig igen változatosak. A levélszínük, levélformájuk is óriási változatosságot mutat, így felhasználásuk rendkívül sokoldalú és egy egész sziklakertet, balkonládák sorát, kőfalat beültethetünk velük anélkül, hogy bármiféle ismétlésre kényszerülnénk. Néhány fajta összeültetésével, szabályszerű ismétlésével szép mintázatot is létrehozhatunk a kert, terasz egy részén. Hasonló igényű növényekkel is (például kövirózsafélék, kutyatejfélék) jól kombinálhatóak.
A varjúháj gondozása, szaporítása
A varjúhájfélék könnyen nevelhető növények, kezdő kertészek, illetve hétvégi, hobbikertészek számára is nagyobb nehézségek nélkül sikerrel termeszthetők. Nem igényelnek folyamatos odafigyelést. Mint minden növény, ültetést követően az öntözést meghálálja, túlzásba vinni nem szabad, ne álljon a vízben. A kertbe ültetett növényeket, ha pár hét alatt begyökeresedtek, később külön öntözni nem szükséges, elegendő a csapadék is számukra. A balkonládába, dézsába ültetett varjúhájjal különösen vigyázzunk a túlöntözéssel, rothadást, penészedést idéz elő. Jobb a bajt megelőzni, mindenképp jó vízáteresztő talajba ültessük, kevés homokkal, tőzeggel, komposzttal keverve. Az edény, láda alján fontos, hogy a víz túlöntözésnél szabadon távozhasson.
Tőosztással, sőt a vállalkozó kedvű kertészek akár dugványozással is szaporíthatják a növényt. A tőosztás néhány évente egyébként is ajánlott, ha a virágaink középső része megritkul, érdemes kiásni és ásóval szétosztani a növényt. Ha átültetjük mindenképp gondoskodjunk bőséges öntözésről és a talajt az ültetőgödör környékén, ha túl kötött lazítsuk homokkal és gazdagítsuk némi komposzttal. Ha virágot ültetünk szét, mivel a gyökerét megbolygatjuk érdemes csapadékosabb tavaszi, illetve őszi időszakot választanunk, amikor a külső környezet segíti a gyökeresedést, a növény fejlődését, illetve a fagy nem károsítja, a túlzott meleg nem szárítja.
Cserepes varjúháj növények vásárlásánál, mivel ültetéskor a gyökérrendszert nem sértjük meg bármilyen fagymentes időszakot választhatunk. Ha nyáron ültetünk mindig figyeljünk oda az öntözésre. Az ültetőgödröt áztassuk be vízzel és a növény cserepét is merítsük víz alá ültetés előtt, így a vízutánpótlás a kezdeti időszakban is folyamatosan biztosított.
Tavasszal érdemes a télen meghagyott szárakat, leveleket levágni, hogy az új hajtások könnyebben fejlődhessenek. A magasabb fajtáknál, ha nyáron tartós az aszály a gazdag virágzást hetente történő öntözéssel segíthetjük.
A varjúháj növénybetegségei
A varjúháj félék igen jól ellenálló növények, betegségek ritkán támadják meg őket. Nyirkos időben, illetve helyen gombás betegség ütheti fel a fejét, levélfonnyadás esetén a sérült, beteg részeket távolítsuk el és semmisítsük meg. A kártevők közül a fonalférgek fordulhatnak elő leginkább. Ha a növényünk levele sárgul, rajta barna foltok jelennek meg érdemes a beteg részeket eltávolítani és megsemmisíteni.
Kertészetünk varjúháj kínálata
Kertészetünk folyamatosan bővülő kínálattal igyekszik a varjúhájfélék sokaságát, változékonyságát, sokoldalúságát bemutatni. Az általános leíráson túl a fajtaleírásoknál az adott növény legjellegzetesebb tulajdonságait kiemelve rövid leírásokkal, fényképekkel igyekszünk bemutatni a kertészetünkben kapható növényeket. A varjúhájféléket ajánljuk sziklakertekbe, virágágyásokba, teraszokra, kőedényekbe, kőfalakra, ablakok balkonládáiba.